Důležitá otázka nastává při výběru, jestli má být schodiště samonosné, nebo zda se rozhodnout pro obklad betonového monolitu. Každá varianta má samozřejmě své pro a proti.

 

Obklad schodiště má výhodu v tom, že při stavbě rodiného domu se vylitím betonového monolitu rázem propojí dvě či více pater, a z hlediska pohodlnosti při dalších pracích je schodiště plně funkční.  Co se týká ceny, zákazníci si často myslí, že obklad schodiště je levnější, ale ve skutečnosti tomu tak není. Jedním z důvodů je používaná síla materiálu na stupnice, která je u obkladu stejná jako u samonosných schodišť, tj v naším případě 4 cm a to především z hlediska minimalizovaní deformací. Dalším důvodem je doba montáže, která trvá u obkladu cca 4-6 dní a to především kvůli přesnému pasování a postupnému lepení stupňů.

 

Samonosné schodiště mají výhodu v tom, že montáž trvá obvykle 1-2dny (tedy i cena za montáž je menší než u obkladu), není zapotřebí betonového monolitu (tedy i cena za tento monolit odpadá) a lze použít různé kombinace materiálů. Pokud zákazník požaduje úložný prostor pod schodištěm, tak lze samonosné schodiště zhotovit plné (s podstupnicemi) a následným zakrytím např. sádrokartonem lze vytvořit plnohodnotnou komoru či jiný úložný prostor.